Egy természetes nyugtató!
Updated: Nov 12, 2019
Ez egy ősi pranayama gyakorlat (jóga lézőgyakorlat). Maga a technika végtelenül egyszerű.
Üljünk le kényelmesen, hunyjuk be szemünk.
Jobb kezünk hüvelykujját kívülről nyomjuk rá a jobb orrlyukra, annyira, hogy azon ne áramoljon a levegő. Lélegezzünk be mélyen a bal orrlyukon.
Belégzés után egy pillanatig tartsuk bent a levegőt, eközben engedjük el a jobb orrlyukat és kinyújtott kis- és gyűrűsujjunkkal fogjuk le a balt. (Ha nehéz, lehet csak a kisujjal.) Engedjük ki a levegőt a jobb orrlyukon.
Ezután lélegezzünk be mélyen a jobb orrlyukon, egy pillanatig tartsuk bent, közben engedjük el a bal orrlyukat és fogjuk le a jobbot.
Engedjük ki a levegőt a bal orrlyukon.
Ez számít egy körnek ebből a légzőgyakorlatból. Végezzünk belőle tetszőleges ismétlést.

Számolás
Az ismétléseket a következőképpen számoljuk: bal kezünk hüvelykujjának végét hozzáérintjük a mutatóujj első ujjpercéhez. Amikor egy kör légzés megvolt, a hüvelykujjunkat továbbvisszük a második ujjpercre. Van négy ujj, amin végigmegy, mindegyik három ujjperccel. Mire a kisujjunkon is végzünk, pont 12 kör légzést végeztünk.
Nyugtatja az idegrendszert, kiváló stresszoldó. Jól működik például kifejezetten stresszes helyzetben is, 5-6 mély lélegzet váltott orrlyukkal jobban stabilizál, mint ugyanennyi hagyományos mély lélegzet.
A technika természete révén (nevezetesen, hogy egyik orrlyukon be, a másikon kilégzünk) igénybe veszi mindkét agyféltekét, nagyban hozzájárulva összehangolásukhoz.
Kellemesen ellazít, nyugtat, így jól jön, amikor egy nehezebb nap után pihenni vágyunk.
Ha valakinek gondjai vannak az elalvással, szintén hasznos lehet, ha lefekvés előtt végzi a váltott orrlyukú légzőgyakorlatot.
Célszerű párat lélegezni így például meditáció előtt is, olyankor még elmélyültebben tudunk.