A Wim Hof módszer
Wim Hof, a “Jégember” egy holland férfi, aki extrém - főleg a hidegtűréssel kapcsolatos - rekordjairól lett híres. Például lefutott egy félmaratont az északi sarkkörön túl, hóban-jégben, mezítláb. És 66 métert úszott egy levegővel, jég alatt. És 112 percet ült egy üvegdobozban, nyakig jégkockák között. És - hogy ne csak a hidegre fókuszáljunk, lefutotta a maratont a Namíb sivatagban víz nélkül. A 26 Guinness rekordja közül párat már megdöntöttek azóta, de ez mit sem kisebbíti érdemeit, és azt a tényt, hogy tud valamit.

De mit? Mi a Wim Hof módszer?
Hof egyszer egy olyan kísérletben is részt vett, amikor beoltották egy betegséggel, ami az emberek nagy többségét leverte volna (E. coli), de az ő szervezete ledolgozta, és semmi baja nem lett. Erre az orvosok azt a következtetést vonták le, hogy Hof egy kivételes szervezetű ember. Válaszul ő 12 tanítványát hívta, akik szintén nem betegedtek meg ettől az oltástól. Vagyis, ez a képesség tanulható.
A technika, a napi gyakorlat két fő dologból áll.
Légzőgyakorlat
Hideg zuhany
Eltökéltség
Mielőtt belevágnánk, íme egy intelem, ami nem szó szerint ugyan, de Wim Hoftól ered:
SOHA NE gyakorold a légzőgyakorlatot vízben, járművezetés közben
vagy olyan helyen és időben, ahol balesetveszélyes!
Vigyázz magadra és soha ne erőltesd!
A WHM légzőgyakorlat
Maga Wim Hof egy videóban így magyarázta:
Reggel, éhgyomorra végezzük (Ha máskor - is - végzed, akkor is éhgyomorra!)
Üljünk vagy feküdjünk le a szőnyegre vagy egy matracra.
Először erőset belélegzünk, sorrendben a has, mellkas, fej teljen meg levegővel. (Tudom, a fej nem telik meg, de arra kell törekedni, így a teljes tüdő tele lesz.)
Ezután kiengedjük a levegőt. Nem erős kifújás, és nem kipréselni, csak elernyeszteni a testet és a gravitáció kiviszi a levegőt.
Ez a be és kilégzés egy légzési ciklus. Végezzünk belőle 30-40-et, addig, amíg el nem kezd a fejünk kicsit szédülni, kábulni.
Ekkor az utolsó kiengedés után üres tüdővel várunk, ameddig bírjuk (nem túlerőltetve).
Majd egy erős belégzés jön (has -> mellkas -> fej), és 15-20 másodpercig bent tartjuk a levegőt.
Szépen kiengedjük, ahogy fentebb láttuk.
Ez egy kör. Végezzünk belőle reggelente 3-4-et.
Hideg zuhany
Lehetőleg a légzőgyakorlat után, éhgyomorra!
Lezuhanyzunk meleggel, ahogy máskor is.
Utána kilépünk a zuhany alól és hidegre állítjuk.
Betesszük kicsit a jobb lábunkat.
Aztán kicsit a balt.
Betesszük alá a jobb karunkat.
Aztán a balt.
Fokozatosan aláállunk, szépen lassan, nem erőltetve semmit.
Csak annyi ideig csináljuk, amíg jól esik, fokozatosan, gyakorlással hozzáedződünk majd. A cél a sejtek edzése, nem a sokkolásuk.
Idővel felfejlődünk oda, hogy maximum 15 perc jeges fürdő kádban, vagy hideg zuhany. Ennél tovább nem kell menni. A fejet nem szabad kitenni közvetlenül a hidegnek. Még Wim Hof is visel sapkát, amikor egy szál rövidgatyában túrázik a havas hegycsúcsok között.
Eltökéltség
Ez arról szól, hogy ha mentálisan szándékunkban áll valami, akkor a fizikai testünkben is ennek megfelelően történnek hormonális és egyéb folamatok. Vagyis, ha eldöntjük, hogy ez a hideg zuhany menni fog, mert így döntöttünk és kész, akkor menni fog és kellemes lesz.

Mit érünk el mindezzel?
A Wim Hofot vizsgáló kutatók szerint az történik, hogy ezekkel a gyakorlatokkal sejtszinten edzük a testünket. A légzőgyakorlat és a hideg zuhany stresszt, sokkot okoz a szervezetben, de ezt ellenőrzött körülmények között teszik. Vagyis - betartva a fokozatosságot - nem lehet tőle bajunk, ellentétben a külvilág veszélyhelyzeteivel.
Saját tapasztalataim
2018. december 9-én kezdtem el gyakorolni a módszert, azzal, hogy egyébként már húsz éve alkalmazom a hideg zuhanyt minden nap, az eltökéltség elmélete pedig nem Wim Hof találmánya, bár egyetértek vele. Szóval nekem csak a légzőgyakorlat volt új.
Pár hét után elkezdtem próbálgatni a hidegtűrést. Odáig mentem, hogy 2019 január 13-a óta nem volt rajtam kabát. Egy póló és egy pullóver a viselet (kesztyű, sapka rendben van, mert a fejet védeni kell).
Nyárra kicsit elhagytam a légzőgyakorlatot, de most itt szeptember elején újra elővettem. Ki fogom próbálni, hogy egész télen nem hordok meleg ruhát, a kivétel talán a síelés időtartama lesz.
Aztán majd meglátjuk… :)